strona główna paralotnie.org główna
sprzętSkrzydło
Uprząż
Ubiór
Dodatki
Co wybrać
Co wybrać


Konstruktorzy w ostatnich latach bardzo ciężko pracowali, aby stworzyć paralotnie, które będą dla pilotów "przyjazne". W tej chwili produkowane są paralotnie w trzech klasach bezpieczeństwa:
  • STANDARD (szkolno-rekreacyjne);
  • PERFORMANCE (rekreacyjno-sportowe);
  • COMPETITION (wyczynowe).
W prostym lataniu na żaglu da się bezpiecznie latać na każdej paralotni - jest to najprostsza forma paraglidingu. Jeżeli zdecydujesz się na latanie w termice na przeloty wybierz raczej między paralotnią o najwyższej klasie bezpieczeństwa, a rekreacyjną (Standard lub Performance). Jeżeli jesteś świeżym właścicielem licencji, dobrze rozważ zakup swojej pierwszej paralotni, powinna być ona klasy Standard. Nie zapominaj, że jesteś początkującym pilotem, sam fakt otrzymania licencji nie kwalifikuje cię do latania na paralotniach klasy Performance i Competition.

Wszystkie nowoczesne, paralotnie dobrze startują zarówno klasycznie, jak i alpejką. Najczęściej nie ma kłopotu z holowaniem takich paralotni i z lataniem z napędem na nich. Jeżeli kupisz nowoczesną paralotnię, której konstrukcja nie jest starsza niż trzy lata, łatwiej znajdziesz kupca, kiedy będziesz chciał ją sprzedać. Stare szmaty (a jest ich wszędzie bardzo dużo) są pułapką dla twoich pieniędzy. Istnieją jednak wyjątki: kilka starszych modeli paralotni nadal cieszy się bardzo dobrą opinią, a co za tym idzie, dobrą ceną.
Jeżeli jesteś ambitnym pilotem, z nalotem co najmniej 50 godzin, i zdecydujesz się na robienie przelotów, będziesz potrzebował sportowej paralotni średniej klasy. Do latania w termice i do przelotów w górach, paralotnie o tej klasie bezpieczeństwa nadają się najbardziej, zwłaszcza w ostrych warunkach termicznych, kiedy występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia podwinięcia bocznego lub czołowego.
Paralotnie zawodnicze przeznaczone są wyłącznie dla wyczynowo latających pilotów. Najbezpieczniej jest przed zakupem takiej paralotni odbyć trening bezpieczeństwa, na którym prowokuje się sytuacje niebezpieczne mogące wystąpić w locie na paralotni. Nie ma sensu posiadać takiej paralotni do latania rekreacyjnego tylko po to, aby mówiono, że jesteś najlepszy. Najczęściej efekt może być całkowicie odmienny. Postęp w konstrukcjach wyczynowych jest tak duży, że bardzo często stare skrzydła zawodnicze mają osiągi gorsze od nowych rekręacjnych konstrukcji, przy zerowym niemalże stopniu bezpieczeństwa.
Wszyscy chcieliby mieć paralotnię o dużej prędkości, bardzo sterowną, o wysokiej doskonałości i bardzo bezpieczną. Problem polega na tym, aby dokonać właściwego wyboru. Najprostszym i najpewniejszym sposobem jest poradzić się swojego instruktora. Ma on obowiązek doradzić ci dobór sprzętu do twoich umiejętności i zasobności twojego portfela. Kiedy nie ma możliwości skorzystać z pomocy osoby doświadczonej, (czego nie polecam), podam kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie sprzętu.
  1. Czy da się łatwo startować zarówno klasycznie jak i alpejką? Pamiętaj starty są jedną z najtrudniejszych umiejętności, łatwo startujące skrzydło to połowa stresów mniej.
  2. Popatrz krytycznie na dane o prędkości i doskonałości. Zwróć uwagę, jak został nadany temu skrzydłu atest certyfikat bezpieczeństwa, czy nie przerasta on twoich umiejętności?
  3. Czy dobra jest jakość wykończenia? Z jakiego materiału została wykonana i w jakim jest ona stanie.
Jeżeli to wszystko poukładałeś sobie w głowie, wybierz z kategorii, którą uznałeś za właściwą, dwa trzy typy, które uważasz za najlepsze i staraj się wylatać na nich jak najwięcej czasu, abyś mógł je porównać. Kiedy już wybrałeś typ paralotni, dobierz sobie rozmiar tak, aby twoja waga była najbliżej środka przedziału wagowego proponowanego przez producenta. Nie zapomnij, że do wagi pilota należy doliczyć 17 kg (waga ubioru, paralotni, uprzęży itp.).
Wyborem paralotni o dobrej wielkości i stabilności, odpowiadającej twoim umiejętnościom i wadze, uczynisz pierwszy krok na drodze do przyjemnego latania i wielu niesamowitych przeżyć, które może dać ci paragliding.
Realizacja weblemon.org   Copyright © 2001-2019    Paralotnie Nauka Latania góra