strona główna paralotnie.org główna
teoriaAerodynamika
Loty żaglowe
Klasy bezpieczeństwa w/g AFNOR
Uwaga Klapa! cz. I
Uwaga Klapa! cz. II
Loty żaglowe


Loty żaglowe
1.1.Mechanizm powstawania prądu zboczowego
1.2.Bryza dolinna (Wiatr zboczowy)
1.3.Co ma wpływ na strefę noszeń?
1.4.Inwersja 2.Niebezpieczne miejsca 3.Porady
3.1.Przepisy


3. Porady

Każdy lot musi być zaplanowany, nawet proste latanie na żaglu musi być przemyślane. Warto przyjść na startowisko trochę wcześniej i dokładnie poobserwować warunki, przyjrzeć się latającym paralotniom. Pozwoli ci to ocenić siłę wiatru, miejsca występowania najlepszych noszeń. Po tym, jak paralotnie zachowują się w powietrzu, jesteś wstanie ocenić, czy wiatr jest spokojny, laminarny czy też porywisty i turbulentny. Najkorzystniejsza prędkość wiatru do lotów żaglowych to 4-6m/s.

Nawet najlepsi piloci mają często kłopoty z utrzymaniem się na poszarpanym nierównym żaglu. Jeżeli dodatkowo mamy do czynienia z dużym tłokiem w powietrzu, to o wypadek nie jest trudno. Latanie w grupie na turbulentnym żaglu wymaga od pilota ogromnej koncentracji, gdyż zajęty stabilizowaniem skrzydła nie może zapomnieć o obserwowaniu innych pilotów. Zawsze należy obiektywnie ocenić swoje umiejętności i w tym kontekście podjąć decyzję o starcie.

Kiedy podejmiemy decyzję o locie, tuż przed startem należy zwrócić uwagę na dwie sprawy:
  1. czy warunki atmosferyczne nie uległy zmianie w czasie, kiedy zajęci byliśmy przygotowaniami do startu oraz
  2. czy nasz start nie zakłóci lotu innych paralotni i nie dojdzie do zderzenia.
Twój start musi być wykonany perfekcyjnie. Każdą wolną chwilę wykorzystuj na ten trening.

Choć w wielu regionach kraju (zwłaszcza nad morzem, gdzie wiatr jest laminarny) startuje się po alpejsku (w wersji bez skrzyżowanych rąk), to jednak w sytuacji, gdy nasze umiejętności nie są jeszcze zbyt wysokie i startujemy w trudniejszych warunkach w górach, jestem zwolennikiem startu alpejskiego ze skrzyżowanymi rękami.

Naucz się, więc startu odwróconego (alpejskiego) ze skrzyżowanymi sterówkami. To znaczy, prawą sterówkę trzymaj w prawej dłoni, a lewą w lewej. Dzięki temu, po postawieniu skrzydła, w czasie cofania się i wykonywania obrotu będziesz mógł precyzyjnie sterować skrzydłem. Nie będzie konieczne przełożenie sterówek po wykonaniu obrotu. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo wyskoczenia skrzydła do przodu i wystąpienia podwinięcia czołowego. W sytuacji, gdy nagły podmuch wiatru podniesie nas z ziemi, natychmiast po obrocie będziemy gotowi do sterowania skrzydłem. W skrajnym przypadku, kiedy po oderwaniu od podłoża podwinie nam się skrzydło, sterówki będą natychmiast gotowe do reakcji. Stawiając skrzydło zwróć szczególną uwagę, aby było ono ustawione w łożu wiatru i w fazie rozpędzania w dół stoku odpowiednio kontroluj ustawienie skrzydła. Biegnij w dół, aby dobrze rozpędzić skrzydło. Prędkość biegu jest szczególnie ważna przy słabym wietrze. Jeśli z jakichś powodów w fazie rozpędzania skrzydło ucieka np. w lewo, biegnij pod skrzydło w lewą stronę zaciągając prawą sterówkę, aby ustawić je ponownie w łożu wiatru i po ustabilizowaniu bezpiecznie odlecieć. Nigdy nie walcz ze skrzydłem, paralotniarstwo to dyscyplina sportu wymagająca dopracowanej techniki a nie silnych mięśni. Biegnij w kierunku, w którym przechyla się skrzydło, skoryguj kierunek, rozpędź się w dół i odleć.

Ważne, aby po wystartowaniu pierwszy zakręt wykonać pod wiatr (jeśli wiatr ma odchyłkę).

Dzięki temu twoja prędkość względem ziemi będzie mniejsza. W przypadku komplikacji i konieczności lądowania na zboczu nie będziesz miał dużej prędkości.

Dobrze wsiądź w uprząż, zrelaksuj się. Jak najdłużej leć po prostej nabierając wysokości. Loty żaglowe wykonujemy z prędkością ekonomiczną, czyli z prędkością najmniejszego opadania. W zależności od konstrukcji paralotni jest to około 10-20 cm zaciągniętego skrzydła - informację tę przeczytamy w instrukcji obsługi albo wypraktykujemy. Zaciągnięte skrzydło ma jeszcze tę zaletę, że jest mniej podatne na podwinięcia i porusza wolniej, co daje nam szansę dłuższego przebywania w strefie noszeń.

Kiedy poczujesz narastające noszenie, wykorzystaj to miejsce do wykonania zwrotu. Warto zawracać w miejscu największego noszenia, aby nie utracić wysokości w zakręcie. Na początku dnia, gdy noszenie jest słabe, musisz latać blisko zbocza, aby maksymalnie wykorzystać wznoszące się przy zboczu powietrze. Zawracaj w obszarach najsilniejszych noszeń, i nie wykonuj gwałtownych zakrętów, aby nie tracić wysokości.

Utrzymuj prosty kierunek lotu między obszarami największych noszeń.

Tor naszego lotu będzie przypominał ósemkę i dlatego nazywa się go ósemką żaglową.

Zakręty podczas lotu na żaglu wykonujemy od stoku, czyli pod wiatr. Strefa noszeń nie jest zazwyczaj zbyt szeroka, co zmusza nas do mijania innych paralotni w niewielkiej odległości. Dla uniknięcia kolizji należy bezwzględnie stosować reguły wymijania.
Realizacja weblemon.org   Copyright © 2001-2019    Paralotnie Nauka Latania góra